קורונה לא קורונה. בית. אז כולנו בבית יותר מאי פעם, ופתאום דברים מרגישים לנו נעימים... או קצת פחות... או הרצון לשנות, לשפץ, לעבור או רק לשדרג ממש בוער בנו.

וכן, עם החשש הכלכלי העומד לפנינו – ייתכן וזה לא מתאים ברגע זה ממש. אבל בואי נדבר על מה כן אפשר לעשות. ככה בבית, לבד עם עצמך או אולי עם הילדים. וכן, בן/בת הזוג מוזמנים 😉

בואי נתמקדם בנושא הצמחיה שתמיד משדרג אווירה. פה אני עוצרת לרגע וכותבת, למי שלא עקבה עד כה, שאני אקס מנהלת סחר וקניינית בזר פור יו. אהבתי כל רגע במשרה הזו, מהקירבה לצומח הנהדר. גיליתי שזו לא קלישאה שצמחים ופרחים משמחים לב אנוש, אלא אמת לאמיתה. גם אני פעם אמרתי "למה פרחים?" הרי הם סתם נובלים... ואז צריך לסחוב לפח... ובכלל - הכסף... לא חבל...? לא, לא חבל! זה מייפה, מרגש, חושני ומלא בצבעים נהדרים, ממלא את הבית בקסם שאין מה לעשות - יש בפרחים ובצמחים. אז כן, היום אני פחות בפרחים אלא הרבה יותר בצמחים. הם פשוט נשארים יותר... נקשרת אליהם ;-)

סחלבים זה לפרק אחר... בעיני יש בהם קסם יוצא דופן ומרהיב שאין כמוהו. אך כל השיח עליהם מבחינת עלויות ותחזוקה הוא שונה לחלוטין. ככה בקטנה על קצה המזלג, סחלבים בעיני נכונים לבתים בהם יש רצון לתינוק נוסף. הם זקוקים לתשומת לב קבועה ומסודרת. ליחס אמיתי. הסחלבים שמככבים היום בארץ מהולנד אגב, הם ייבוא מקסים שבזמנו כמנהלת סחר בזר פור יו, אני התחלתי את המגמה. הסתובבתי רבות בבתי גידול סחלבים בהולנד. אבל זה באמת לפרק אחר.
צמחים לפנים הבית יותר "זורמים", מאפשרים תחזוקה הגיונית וזורמת... לא מחייבת כזו... אך התחזוקה קיימת בהחלט. קלים יותר, עמידים יותר, זמינים יותר, מגוון רחב וגם בואי - במחירים אחרים. נשוחח על הג'ונגל הביתי, הגינה במרפסת, בסלון. צמחיה ירוקה משמחת את לבנו. היא עוזרת בטיהור האוויר, באווירה הנהדרת שמכניסה, באנרגיה... ולכן אני ממליצה תמיד שתהיה בבית. בניגוד לפרחים שמחזיקים מעמד למספר מעט של ימים, הצמחיה תשאר איתנו כל עוד נעניק לה את מה שזקוקה לו. ואני כבר כותבת – לכל מי שתגיב "חבל שאני הורגת צמחים..." שזה אפשרי! אם מבינים את הטריק ורוכשים את הצמחיה שעמידה לתנאי הבית שלך – אין בעיה כלל.


נפשיל שרוולים ונחשוב על כמה רעיונות יחד: • לאן מתאימים צמחים ועציצים בבית? התשובה בעיני היא - לכל מקום!!! צמחיה היא תוספת נהדרת לאווירה ממש בכל פינה. בין אם לחדר השינה לצד מיטה, או בחדר הרחצה מונח על השיש או בכלל תלוי מהתקרה, בחדר המשחקים, וכמובן שבפינת האוכל, בסלון ומטבח. אהה כן, וכמובן במרפסת אם יש! שם בכלל אפשר להתפרע... אני פשוט ב-ע -ד צמחיה. לא לשכוח שיש מינון כמובן.... שלא נעמיס מידי. אך שכן נייצר אווירה נעימה, מזמינה, פראית וחושנית...


• להתאים את סוג הצמח לביתך – לא כל צמח מתאים לגדול בכל תאני. ולכן אני ממליצה ללכת למשתלה ולהסביר לאן פונה המרפסת מבחינת כיווני אוויר ואיך תנאי היום בה: האם השמש קופחת במרפסת מערבית משעת צהריים ועד שקיעה? או שחלון הסלון בכלל פונה צפונה והשמש רכה ונעימה? או שמואר חלקית ביותר כי את בין בניינים? למרות זאת, אני עושה כאן רשימונת של צמחים שאני נוטה לרכוש עם לקוחות לסלון ולפנים הבית: קלתאה, סנסוויריה, אנטוריום, ספטיפיליום, פיקוס כינורי, פיקוס גומי שחור (פה בתמונה מתחת), סנציה, פילאה פפרמיודיס, שרך לסוגיו השונים.• שתילה – לוודא שהצמח שרכשתם נשתל בכלי גדול מספיק שיאפשר לשורשיו לגדול ולצמוח. • השקיה – לא לשכוח לשאול במשתלה כיצד ממליצים להשקות... אני נוהגת לרכוש לוח גיר קטן לנעוץ באדמת העציץ עם ההנחיה להשקיה. אחרת מי זוכר?!• הטריק הוא לגוון במספר צמחים שונים כי בחיים כמו בחיים צריך (שלא נאמר - חובה!!!) לגוון! גיוון, אקלקטיות של צמחיה, הוא שמייצר את העניין. הגבהים השונים של הצמחים, הגוונים הירוקים המשתנים מצמח לצמח, צורניות העלים עצמם, הצמח ואופן הגדילה שלו, הכלים שבוחרים עבור כל צמח חשובים לא פחות. נשתולל כמה שרק אפשר! אבל (ותמיד יש אבל...) רק לשים לב שלא מעמיסים יתר על המידה...

• עיסוק לילדים – במיוחד עכשיו, יותר מתמיד, אני ממליצה לרכוש אדנית אחת שברור היכן היא תמוקם, והיא מוגדרת לטיפולם של הילדים! צמחיה עונתית או תבלינים, אדמה תואמת, משפך, זרעים ואולי אפילו קישוטי אדניות בכדי שהם יכינו הכל בעצמם! ויקבלו גם את אחריות ההשקייה ;-(• אז מה קשור לילדים עכשיו? צרפו אותם לחוויה! קשטו והוסיפו אביזרים נלווים כמו: מוביילים מחומרים עמידים אם זה בחוץ, אולי אפילו ללקט בסיבוב 100 מטרים סביב הבית חומרים מהטבע כמו מקלות יבשים, עלים, אבנים לקישוט ועוד. אפשר גם לתלות מוביילים עשויים במבוקים אם יש לכם במקרה בבית, או פעמוני רוח במידה ואוהבים – ממש יועילו ויוסיפו לחוויה האורבנית שיצרת לעצמך! אפשר תמיד לייצר לוח גיר על מקל ארטיק, לכתוב את שם הצמח, אופן השקיה או לייצר מעין טבלת סימונים להשקיה, או סתם לקשט איך שבא לכם!מקווה שקיבלת לך השראה ורצות לך מחשבות! מחכה לראות תמונה של התוצאה אצלך בג'ונגל הביתי, מעין57 צפיות0 תגובות

כבר יש לך פינה מושלמת להתכרבלות בימי החורף?

זהו, עושה רושם שהוא הגיע... החורף! בטח כבר סידרת את הארון, בגדי הקיץ נכנסו לתרדמת חורף, ובגדי החורף על המדפים... כבר רכשת תה אהוב במיוחד, אולי גם כוסות חורפיות כיפיות וחדשות... הבית כבר מריח ממרק או תבשיל חורפי כייפי..? אז הגיע זמן לסדר איזו פינת כירבול שווה כזו בסלון או בפינה בבית, לא? פינת כירבול שווה ממש תהיה זו בה תוכלי לרבוץ בנעימים ובכייף כשבחוץ גשום וסוער.

בואי נתחיל מההתחלה – החוק הוא שאין באמת חוקים. כל חלל יכול להתקיים ללא הפינה הזו, או איתה, אך לקראת החורף – למה שלא נשקיע בעצמנו טיפונת? ממש בקטנה? ככה בשביל רגעי הכייף של הסופ"ש הרגוע, תחילתו או סופו של יום עבודה. פשוט לשבת בפינה ההתכרבלות בכייף, עם תאורה אווירתית ונעימה, מוסיקה ברקע (או ילדודס...), כוס תה בטעמים ובריחות שאת הכי אוהבת... להרים רגליים לכמה רגעים ולהנות מהרגע. אז יאללה, בואי נתחיל לפרט מה צריך לפינה שכזו:


פינה. ובמילים אחרות - מקום ישיבה אסטרטגי. לשבת לא ממש בתוך ההמולה, אולי קצת בצד, בזווית בה את שולטת על כל מה שקורה בבית אך לא בהכרח חלק אינטגרלי מהעניינים. אם יש שזלונג בבית או ספה בין אם פינתית או שתיים-שלוש, שווה לקבוע מקום להתכרבלות חורפית, שם נרכז את כל מה שנצטרך עבור הפינוק המושלם!

כורסה או ספה? אם ישנה אפשרות לכורסה אני ממש בעד. כורסה, במקום הנוח ובכיוון הנכון תמיד מנעימה את השיח. מאפשרת לשבת לבד, עם עצמך, אך כחלק מחלל ביתי אחד ונעים. אם יש לה קטע עיצוב מדליק – בכלל מה טוב! מה זה קטע עיצוב? הטקסטיל המיוחד, השונה מכל שאר הבית, שיקפיץ, יבדיל ויתן עוד טאץ', או אולי סופר דופר מעוצבת ללא קשר לטקסטיל, אלא מבחינה צורנית. אבל מה שבאמת באמת באמת הכי חשוב בעניין הכורסה היא הנוחות!!! עליה אני אף פעם לא מוותרת! וספה, אם קיימת או אם משדרגים - הרי מה שחשוב מכל הוא שיהיה פשוט מושלם לרבוץ בה, ככה עם הרגליים למעלה וכל המשקל בנוחות. אז אם את הולכת לרכוש, שימי לב שאת מנסה בחנות (כן כן...!) את עניין הרביצה.


הדום או פוף. מה עם הרגליים? מקופלות על הספה? על הכורסה? אולי את כבר לא בגיל לקיפולים הללו או שסתם הכי לא מתאים לך. ויש לכך פתרון! להוסיף הדום או פוף זו אפשרות מצויינת. שוב, גם פה הייתי ממליצה יהיה קטע שיבוא לידי ביטוי בטקסטיל או בצורניות. אבל... לא לוותר על הנוחות!! למרות הכל, הרגליים שלך צריכות את המנוחה הזו, ואם כבר תאפשרי זאת לעצמך אז – רכשי הדום או פוף מפנק ביותר.


כוס סקסית שעושה חשק. נו, לא כזה חשק...! כזו שנעים וכייף לאחוז בה, ממש לחבק. מקום לשבת יש וגם לרגליים כבר דאגנו. אז מה עם הידיים....? גם הן מצריכות התייחסות פה. הן זקוקות לאחוז בכוס שמכניסה לאווירה, למוד חורף מושלם ומדוייק שכזה. וללא קשר – להתחדש זה כייף ומהנה. אז בין אם את בקטע של קפה בשעות הערב או תה צמחים משובח, או מכינה לעצמך סחלב מפנק, או סנגריה משכרת, אני ממליצה לעשות רכישה קטנה של 4-6 יחידות כוסות מהליין החדש שיש בחנויות. תתחדשי!

והדבר הבא – היכן נניח את כוס המשקה החורפי אם לא על שולחן הצד שרכשנו להשלמת הלוק. שולחן צד יכול לשמש כמובן להנחת חפצים, אך בהחלט יכול להיות גם מעמד נהדר לעציצים שנכניס הביתה. שימי לב שאת רוכשת שולחן צד שנוח למידותיך. מבחינת מיקום בו יעמוד, וגם מבחינת הגובה. שבאופן אידיאלי שבי לך בפינה החורפית שיצרת לך ובנונשלנטיות תוכלי להניח ללא מאמץ גופני את הכוס במקומה.

כמה מילים על שטיח בסלון. שטיח "תוחם" אזור. מעגן אותו תחת "טייטל" כלשהו. שטיח מייצר תחושה נעימה וביתית, חמה ומוקפדת. מצד שני, מצריך תחזוקה במיוחד בבתים בהם ישנם בעלי חיים. אז אם תשאלי אותי באופן אישי, על אף שיש לי כלבת בוקסר שחורה בבית, אני תמיד אוהבת שיש גם שטיח. יש בתחושה שהוא מייצר את הנועם שלא קיים בשום חפץ אחר. וכן, גם אם יש פרקט בבית – שטיח תורם, משדרג ומנעים את הביתיות. מעבר לכך, היצע השטיחים היום הוא פשוט בלתי יאמן, מרתק, צבעוני או מונוכרומטי, נורדי, קלאסי ובמגוון אדיר של גדלים. המלצתי היא תמיד למדוד את שטח הסלון והספות (כורסאות גם כן אם יש כמובן) לפני שרוכשים שטיח, ולשים לב היטב להרכב הבד וסוג הניקוי אשר הוא מצריך. אגב, במידה ובחרת ללכת לרכוש שטיח קחי בחשבון שהצורה הנכונה ביותר לבחון שטיח הוא... לעמוד עליו. יחפה. אז... פדיקור יפה יום לפני...

כירבולית. פינה חורפית להתכרבל בה ללא כירבולית כפי שנקראת בעברית, היא לא פינה אמיתית... ממליצה לרכוש ובדחיפות. כזו שכמובן ניתן לכבס בקלות צ'יק צ'ק במכונת כביסה ביתית. אך זה must have!

תאורה. אני ממליצה שתהיה תאורה אווירתית בבית. ובפינת כירבול חורפית בכלל יעבוד נהדר. אז הפעם דמייני שאת בבית בערב, בחוץ גשום וסוער כך שממש שומעים את הגשם מתדפק על החלונות... הבית ב'מוד' לילה כבר ו... את יושבת לך בפינה הכירבול המושלמת שיצרת אבל... יש לך תאורת סלון מטורפת שם בוהקת מעליך. כוס המשקה החורפי השווה שלך כבר בידך... ומה כבר ביקשת? תאורה נעימה ורכה, מפנקת כזו, אווירתית. אז מה אני אומרת? שווה להשקיע בתאורה – זה עושה את הכל! בין אם זה גוף תאורה עומד שמפיץ אור פשוט נעים (שלא ניתן לראות את כל הכבליאדה משתלשלת על הריצפה...!), או תאורה קירית שהחלטת להוסיף (כן, במקרה הזה אם אין הכנה תיאלצי לקרוא לחשמלאי והוא יגבה על כך כסף)... או אולי תאורה שעומדת על שולחן הצד החדש, מה לא נעשה למען האווירה המושלמת. אפרופו תאורה, עליה יש לי עוד לא מעט מה לכתוב, אך אשמור זאת כבר להזדמנות נוספת.


יש לך חליטת תה צמחים שרק את מכירה ובא לך לשתף? תוהה מה לעשות עם הפינה שיש לך ולא יודעת בדיוק מה – העלי ושתפי! מחכה לשמוע ממך, מעין

155 צפיות0 תגובות
DIAB logo-05.png